Gıda Bankacılığı Kapsamında Bağışlar Ne Şekilde Yapılır

 

Belediyemizin; Sosyal Market Vakfı, Kızılay İstiklal Şubesi ve Beyoğlu Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile işbirliği sağlayarak başlattığı Gıda Bankacılığı kapsamındaki Sosyal Market, sağladığı işbirlikleriyle büyüyerek, Kasımpaşa’ daki yeni yerinde Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü sorumluluğunda faaliyetine devam ediyor. Beyoğlu Sosyal Market’te; gıda, giyim, temizlik maddesi ve yakacak konusunda her türlü bağış kabul ediliyor. Vatandaşların, küçük veya büyük ölçekli işletmelerin Beyoğlu sınırları içinden veya dışından yapacağı bağışlar, Beyoğlu Belediyesi’ne ait araçlarla yerinden teslim alınıyor ve Lojistik Destek Merkezi depolarına ulaştırılıyor. Firmaların kendi ürettikleri veya tedarik ettikleri ürün bağışları, ortak İşbirliği protokolü çerçevesinde kabul ediliyor. Gıda Bankası’na ulaşan bağışlar için bağış kabul makbuzu gibi resmi evrak hazırlanıyor ve yasada belirtilen hususlar doğrultusunda prosedür uygulanıyor. Hayırseverlerin yaptıkları bağışların maliyetini Kurumlar veya Gelir Vergileri’nden indirebilmeleri için kendilerine bağış makbuzu veriliyor. Bağışlanan ürünlerin tek tek barkotlandığı bilgisayar sisteminde, bir bağışçının ürünlerini hangi ailenin aldığını görebilmek mümkün oluyor. Buradan yola çıkarak her ay bağışçılara, bağışladıkları ürünleri Sosyal Market ve Şubelerinden satın alan ihtiyaç sahibi vatandaşların listesi gönderilebiliyor. Bu da yaptığımız işin şeffaflığını ortaya koyuyor.  Bağış sahipleri, isterlerse yapılan bağışların ihtiyaç sahiplerine nasıl ulaştığını, nasıl hizmet verildiğini yerinde görüp, inceleyebiliyor.

Bağışlanacak Ürünlerin Koşulları Nelerdir?

•Gıda ve temizlik maddelerinin sağlık koşullarına uygun bozulmamış ve rafta satışa sunulacak şekilde paketlenmiş olması,
•Giyeceklerin kullanılmamış ve belirgin defolu olmaması şartı vardır.
•Ayrıca bağış yapacağınız ürünleri parayla satın alacaksanız Sosyal marketimizin ihtiyaçlarını sormanız daha faydalı olacaktır.

    1