Akıllı Sistem ve Elektronik Kart Sistemi

Beyoğlu Belediyesi yaptığı bir çok Sosyal Sorumluluk projesinin yanı sıra alışılagelmişin dışında farkındalık yaratan Gıda Bankacılığı kapsamındaki Sosyal Market projesi ile tamamen ayrı bir konsept oluşturmuştur.

Tüm yardım ve hizmetler için Sosyal Yardım Saha Ekipleri oluşturuldu. Ekibe dahil olan personel Sosyoloji ve Halkla ilişkiler konusunda eğitim almış, dinamik gençlerden oluşturuldu. Beyoğlu’ ndaki dezavantajlı kesimlerle ortak bir dil oluşturarak iletişime geçebilecek kişiler seçildi. Bir bay, bir bayandan oluşan her bir ekip, ihtiyaç sahiplerini tek tek evlerinde ziyaret ediyor.

Tek adımda başvuru için Muhtarlık Paylaşım sistemi, Belediyemiz çağrı merkezi ve şahsen yapılan başvuruların sosyal yardım sistemine direk düşmesiyle; Sosyal Yardım Saha Ekiplerinin evleri ziyaret etmesi sağlanmıştır.

Alınan bilgiler Belediyemiz otomasyon sistemine yükleniyor ve otomasyon sistemi ailenin bilgilerine göre otomatik olarak kategorilendirme yapıyor. Yapılan kategorilendirmede aileler ihtiyaç durumları doğrultusunda A, B ve C grupları şeklinde derecelendiriliyor. Derecelendirme, ailelerin marketten alışveriş yapabilmesi için verilen elektronik kartlara hangi periyotlarla yükleme yapılacağını belirliyor. Bu aşamadan sonra başvuru sahibinin adına tanımlanmış elektronik alışveriş kartı teslim ediliyor. Yardım Saha ekiplerinin evlere yaptığı ziyaretler 6 ayda bir en geç yılda bir kez tekrarlanıyor. İhtiyaç sahiplerinin bilgileri güncelleniyor. Mağduriyet derecelerinde değişiklik olmuş ise kart grupları da alınan bilgiler doğrultusunda değişiyor.

ELEKTRONİK KART SİSTEMİ “SOSYAL KART”

Bağışların ihtiyaç sahiplerine en kolay yoldan ulaştırılması hedeflendiğinden ihtiyaç sahiplerine verilen elektronik alışveriş kartları ile vatandaşların gereksinim duydukları ürünleri hem seçerek hem de isteyerek temin edebilmesi sağlanıyor. Böylece insan onurunu zedelemeden, ihtiyaç duyulan ürünlerin; toptan alınması yerine ihtiyaç anında karşılaması ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın da alışveriş kültürünü yaşaması sağlanmıştır. Sosyal Market alışılmış koliyle gıda yardımı yapmanın ötesinde insanların öncelikli ihtiyaçlarını dilediğini alabilme özgürlüğü tanımaktadır. Bir diğer özelliği sadece gıda yardımı ile sınırlı kalmayıp; giyim, temizlik ürünleri konusundaki ihtiyaçları gidermesidir. Bu açıdan bakılacak olursa yaşlılar, gençler, çocuklar, anneler, babalar bir mağazada olduğu gibi gereksinimlerini seçerek karşılayabiliyor.

Elektronik kart sisteminde grupları belirlenen ihtiyaç sahibi ailelerin kişi sayısına göre katsayılı yükleme yapılıyor. Yüklemelerdeki rakamsal değerler Sosyal Marketteki alış veriş sınırını belirliyor. Ancak vatandaşımızın kafasından para olgusunu kaldırmak için yüklemelerdeki rakamsal değerler kredi olarak adlandırılmıştır. Sistemde hem gıda hem de giyim için ayrı ayrı belirlenen taban kredi miktarlarının üzerine hanede yaşan her birey için artan oranda kredi yüklemesi yapılıyor. Bu da sistemin sosyal adaleti sağlayan bir özelliği. Hanede yaşayan kişi sayısına göre kredi miktarlarının belirlenmesi; aileler arasındaki mağduriyet derecesi farklarının, yapılan yardımlarla orantılı olmasını sağlayan bir emniyet sibobu.

Kredi yükleme tarihi geldiğinde ise vatandaşın hiçbir şey yapmasına gerek kalmıyor, ailelerin kartlarına kredileri otomatik olarak yükleniyor. Bu da ailelerin her yükleme tarihinde bürokrasiye takılmasını engelliyor ve vatandaşımızın hizmet almak için kurumlarımıza gelmesi yerine bir nevi hizmetin her eve bire bir götürülmesi sağlanıyor.

    1