Lojistik Destek Merkezi

Sosyal Market Projesinin yardım zincirine son eklenen halkası Lojistik destek Merkezi.  Son halka Lojistik Destek Merkezi tüm yardımların toplanma ve dağıtım merkezi, yardım zincirinin ise kilit noktası.

2010 yılı itibari ile faaliyette olan Sosyal Marketten her geçen gün yardım alanların sayısı artıyor. Tek merkezde başlayan hizmetimiz talepler karşısında yetersiz kaldı. Bu sebeple Semt Konakları şubeleri hizmet noktaları açılmıştı. Ancak bütün bu hizmet merkezlerine yardımları ulaştırmak, yapılan yardımları bir yer de depolamak bir süre sonra oldukça güç hale gelmişti. Bu sebeple Sosyal Market ve Semt Konağı Şubelerine yardımların ulaştırabileceği bir taksim merkezi oluşturdu.

Bu merkezin adı Lojistik Destek Merkezi, hayırseverlerden gelen tüm bağışlar burada toplanıyor, sayımı yapılıyor, otomasyon sistemine girişi yapılıyor, barkotlanıyor, tür ve işlevine göre kasalara yerleştiriliyor. Sosyal Markete ihtiyaca göre kasalarla dağıtım yapılıyordu. Yaklaşık 3000 m2 lik kapalı alanı bulunan Kasımpaşa Lojistik Destek Merkezinde Gıda ürünleri deposu, Temizlik ürünleri deposu, Giyim Ürünleri deposu, 2.el ev eşyası deposu, +4 soğuk hava deposu, -18 dondurulmuş ürünler deposu bulunmaktadır. Lojistik destek merkezinde aynı zamanda bir atölye de bulunuyor. Burada görev yapan terziler gelen kumaş bağışlarından kıyafet, perde, çeşitli örtü ve ihtiyaca göre her tür malzemenin dikimini yapıyor, dikilen malzemeler ütülendikten sonra şubelere dağılmak üzere reyonlara yerleştiriliyor. Kullanılabilir durumdaki kıyafet bağışları ise Çamaşır Yıkama Atölyesinde yıkandıktan sonra kullanıma hazırlanıyor.Deterjan, bakliyat ve şeker gibi ürünler imalat bölümünde paketlenip barkodlanarak vatadaşın hizmetine sunuluyor.

2013 yılı itibarı ile Semt Konakları şubelerimiz kapatılarak Sosyal Market 3000 m2 lik kapalı alanı bulunan Lojistik Destek Merkezi’ ne komşu oldu. 2013 yılında yeni yerine taşınan Sosyal Market geniş bir alanda tüm vatandaşlara hizmet verebilir hale geldi. Böylece Konaklardaki şubelere hem devamlı ürün sevk etmeye gerek kalmadı hem de Sosyal Marketle Lojistik Destek Merkezinin birbirine yakınlaşmasıyla ürünlere istendiği anda ulaşılabilir oldu.

    1