Taziye Hizmetleri

Taziye Hizmetleri

Beyoğlu Belediyesi bünyesinde 2004 yılında kurulan Taziye Hizmetleri Şefliği, 12 yıldır yakınları vefat eden vatandaşları yalnız bırakmıyor. Bir taraftan cenaze yakınlarına yapacağı resmi işlemlerde yardımcı olan birim, bir taraftan da cenaze evlerine yemek servisi, cenaze yakınlarına şehir içi ve şehir dışı ücretsiz otobüs servisi sunarak vatandaşların yükünü azaltıyor.

İnsanların sevdiklerini kaybetmesinin acısı tarif edilemez. Elbette kaybedilenlerin ardından yaşanan acı herkesi derinden sarsmaktadır. Acıların paylaştıkça azaldığının farkında olan Beyoğlu Belediyesi de vatandaşların bu zor günlerinde yanında olmak ve acılarını paylaşmak için Taziye Hizmetleri Şefliği oluşturdu. Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde 12 yıldır hizmet veren bu birim, bir taraftan cenaze yakınlarına yapacağı resmi işlemlerde yardımcı olurken bir taraftan da cenaze evlerine yemek servisi, cenaze yakınlarına şehir içi ve şehir dışı ücretsiz otobüs servisi yapıyor.

Vatandaşların en üzüntülü günlerinde yanlarında olmak ve acılarını paylaşmak amacıyla kurulan Taziye hizmetleri Şefliği’nde; bir şef, dört din görevlisi, bir baş şoför, dokuz şoför ve bir hizmetli görevlisi olmak üzere toplamda 16 kişilik bir ekip bulunuyor. Herhangi bir yakınını kaybeden vatandaşlar, Beyoğlu Belediyesi’nin iletişim merkezini arayarak Taziye İşleri Şefliği’yle irtibata geçerek bu hizmetten yararlanabiliyor. Kendilerine ulaşan talep ve bilgileri bilgisayar ortamına aktaran görevliler de vatandaşların istek ve ihtiyaçları tespit ederek gereken işlemleri başlatıyor.

 EV ZİYARETLERİ İLE ACILAR PAYLAŞILIYOR

Taziye hizmetleri birimindeki taziye görevlileri, yakını vefat eden vatandaşların evlerine taziye ziyaretinde bulunuyor. Yapılan ev ziyaretlerinde istek olması halinde Dini vecibeler de yerine getirilerek vatandaşların acıları paylaşılıyor. Yapılan ev ziyaretlerinde ayrıca Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın Başsağlığı mektubu da cenaze yakınlarına iletiliyor.

 13 YILDIR ARALIKSIZ OLARAK HİZMETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Beyoğlu Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Taziye Hizmetleri Şefliği 2004 yılında Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın talimatı ile kuruldu. 2011 yılının Haziran ayında belediye meclisi kararı ile resmi statüye kavuşturulan kurum, Beyoğlu’nda 12 yıldır aralıksız olarak hizmetlerini sürdürüyor.

    1