444 0 160

Akıllı Sistem

Akıllı Sistem

Gıda bankacılığı kapsamında kurulan Sosyal Market projesi ile yürütülen tüm yardım ve ihtiyaçların tespiti için Sosyal İnceleme Saha Ekipleri oluşturulmuştur. Ekiplerimizde genç, dinamik ve alanında uzman Sosyolog, Halk İlişkiler ve Sosyal Hizmet Uzmanları yer almaktadır. Başvurular aileler tarafından belediyemizin çağrı merkezi ve Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüze şahsen yapılmaktadır. Her bir ekip; başvuru sahiplerini hanelerinde ziyaret etmek suretiyle, ailenin ihtiyaçlarını belirlemektedir.

Elektronik Kart Sistemi; ‘Sosyal Kart’

Sosyal Kart sahibi vatandaşlarımız, Sosyal Marketten bir müşteri gibi alışveriş yapabilmekte ancak alışveriş sonunda ödemeleri sahip oldukları ‘Sosyal Kart’ aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Böylece geleneksel yardım biçiminden farklı olarak, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını, önceliklerine göre; seçip beğenerek, bakıp deneyerek kısaca alışveriş hissini yaşayarak karşılamaktadırlar.

Gıda bankacılığı kapsamında oluşturulan Sosyal Market’te ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız ihtiyaç durumuna göre; aylık (A grubu), 3 aylık ( B grubu) ve 6 aylık (C grubu) periyotlarla sosyal kart ile desteklenmektedir.

Şeffaflık (Barkod Sistemi)

Bağışların sistematik biçimde dağıtılması amacıyla oluşturulan barkodlama sistemi üzerinden bir bağışçının ürünlerini hangi ailenin ne kadar faydalandığını görebilmesi mümkün olmaktadır. Sosyal Marketten yapılan bağışları alan ihtiyaç sahibi vatandaşların listesi, her ay bağışçılara düzenli ve sistematik şekilde ulaştırılmaktadır. Bu yöntem ile hesap verebilirliğin ve şeffaflığın arttırılması amaçlanmış olup bağışçılarımız, yapılan bağışların ihtiyaç sahiplerine nasıl ulaştığını ve nasıl hizmet verildiğini yerinde görüp inceleyebilmektedir.