444 0 160

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, 5393 sayılı Belediye Kanununun 48. maddesi ve Bakanlar Kurulunun 2006/9809 Sayılı Norm Kadro çerçevesinde, Belediye Meclisinin 11.05.2007 tarih ve 39 Sayılı Kararı ile kurulmuştur. 2007 yılında bir müdürlük olarak tescil edilen Beyoğlu Belediyesi Sosyal Yardım İşleri, kurulduğu ilk günden beri kapsamını sürekli genişleten, sistemini derinleştiren, araç ve donanımlarını zenginleştiren, fiziki ve elektronik altyapısını güçlendiren, kendi kendini devamlı güncelleyip modernize eden etkin bir kurum olarak bilinen ‘hayır müessesesi’ algısına devrim niteliğinde yeni boyutlar eklemeye devam etmektedir.

Beyoğlu’nda ikamet edip dezavantajlı grup olarak tabir edilen yaşlı, engelli, çocuk, ekonomik olarak güçlük çeken vatandaşlarımız Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün doğrudan muhatabı olup hiçbir ayrım gözetmeksizin söz konusu kesimlere Müdürlüğümüzce üstün bir hizmet kalitesi sunulmaktadır.

Ülkemizin tarihsel merkezlerinden biri olan Beyoğlu kurulduğu günden beri medeniyetimizin, şehir kültürünün, dayanışmanın ve bereketin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. Yüzyıllar boyunca sayısız kurum ve kuruluş, sivil toplum örgütü burada kurulmuş ve insanlığa hizmet etmiştir. İnsanlar bu kuruluşlar aracılığıyla birlikteliği ve dayanışmayı örgütlemiştir. Tekkeler, dergahlar ve kurulan vakıflar ile başlayan toplumsal dayanışma kuruluşlarına yenilikçi kurumlar eklenmiş; Beyoğlu’nda yardımlaşma ve birliktelik kültürü hiçbir zaman eksilmemiştir. Medeniyetimizin bu tarihsel süreklilik içinde emeği geçen isimli isimsiz binlerce kahramanın yardımları, çabaları, emekleri, duaları ile Beyoğlu bugünlere gelmiştir.

Beyoğlu Belediyesi; sayısız gönüllü kuruluşun maddi ve manevi destekleri ile Beyoğlu’nda yaşayan binlerce vatandaşımıza, insan onuruna yakışır şekilde hizmet vermeye devam etmektedir.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz, insanların yaşam kalitesini yükseltmek, ihtiyaç sahipleri ile engellilerin eğitim, sağlık, yiyecek, giyecek ve ya¬kacak benzeri her türlü ihtiyaçlarını karşılamak ve bu amaca uygun faaliyetlerde bulunan kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütmektedir.